Kar Amacı Gütmeyen Blog

Kitap Önerisi: Dijital Kale

dan brown
{ 3-4 Ay önce alıp okuduğum kitaplardan biri olan Dijital Kale kitabından bahsedeyim; Normalde tarih,psikoloji tarzı kitaplar okuyorken bir anda gizem ve macera yüklü olan dijital kale kitabına rastladım.
Hikaye de neler olacağını merak ede ede sayfaların akıp gittiğini gördüm.
Ne çabuk bittiğini anlayamadım açıkcası, Film tadında olan bu kitap nitekim Dan Brown gibi iyi bir yazardan beklenirdi. Peki bu kitapta neler anlatılıyor ?
Bu kitapta şifreler, kriptolar, brute force ataklarıyla boğuşan NSA (ulusal güvenlik birimi'nin) yaşadıkları zorlukları ve ecel terini anlatıyor.
Yine de kitabın arka kapağından bir kesit verecek olursak;
Ulusal Güvenlik Teşkilatı dünyanın kaderini değiştirecek ve dijital ortamdaki tüm şifreli metinleri bilecek özel bir bilgisayar üretir. Ne var ki, günün birinde bu özel bilgisayar karşılaştığı esrarengiz bir şifreyi çözemez. Ve kriptoloji uzmanı, zeki ve güzel Susan Fletcher göreve çağrılır. Genç kadın korkunç bir gerçekle yüzleşir. Silahlarla ya da bombalarla değil, Amerika Birleşik Devletleri’nin en güçlü haber alma örgütü olan Ulusal Güvenlik Teşkilatı çözülemez bir şifreyle rehin alınmıştır.Sırlar ve yalanlar fırtınasına yakalanan Fletcher inandığı teşkilatı kurtarma savaşı verir. Dörtbir yandan ihanete uğrayan güzel kadın yalnızca ülkesini değil,
kendi canını ve sevdiği erkeği de kurtarmaya çalışır
Eğer yakın bir zamanda kitap arayışına geçti iseniz tavsiye ederim.
Bir sonra ki yazılarımızda görüşmek üzere }

~ Hedef 2040 Yaşlı Bir Morrruk Olana Kadar Buradayım ~