Kar Amacı Gütmeyen Blog

Programlama Dili Bilmek


Merhaba ayarsec takipçileri, Bu konu ile ilgili çok yazı, video görmüş olabilirsiniz, 
Ama gel gör ki ya şevkiniz kırıldı yada heveslendiniz uğraşıyorsunuz, 
Ya  birşeyler yapmaya başladınız veyahut pes ettiniz ?
Sebebi gayet  basit çünkü bir dili öğrenirken ezbere hareket edilmez. Çoğunluk  eline alır  bir kitabı,Hevesle okur aynısını yazar. Eee sonra ?
Pekiştirme yönteminin ilk adımı doğru ancak yeterli değil,
Düz mantık algoritmafonksiyonlar, değişkenler size gösterilir ama hangisini ne zaman kullanacağınızı bilemezsiniz.
Çünkü proje gerçekleştirecek potansiyel yok. Bunu yenmenin tek yolu, Öğrendiğiniz dilde ne yapmak istiyorsanız onun için projelere girişmektir. Misal yapmak istediğin bir projenin benzerini  aç bak nasıl yapılmış, Şair orada ne yazmış neler kullanmış.
bir diğer konu "ben o kadar kodu nasıl ezberleyecem" diyorlar
Ya kardeşim sen manyakmısın ? kendi türkçende çoğu kelimenin anlamını bilmezken koca dilin kütüphanesini  ezberlemeye kalksan hayatında okumaya üşendiğin 100 kitabı  ezberlemen gerek.
(desek teşbihin gözünden vurmuş oluruz.) 😄 😛
Diyeceğim o ki birşeyler yapmak için geç değil, ancak boşunada bir dil öğrenilmez, 1 sene uğraş 2 sene bırak, bak bakalım kaldığın yerden devam edebilecekmisin.
Yapa yapa yıka yıka, Kendi arşivini kod bloğunu oluşturursun ve mazide yazdığın kodcuklarınla copy-paste yapa yapa projelerin %70 ini bitirirsin.
Sanmayın ki developer dediğimiz insanlar baştan sona kendisi yazıyor, Onlarda insan evladı bir yerden sonra çalıyor çırpıyor netten alıyor ama amacına ulaşıyor.
Az önce verdiğim örnekteki gibi,Bir dili iyi kötü öğrenirsin ama o dilde herşeyi yapamayabilirsin. O yüzden gereksiz triplere girip yakma sigaranı,
Otur bilgisayarının başına uğraş, hekir abilere gelirsek (bir bok bilmiyorsunuz çocuklar, Siz kendinizi  daha iyi biliyorsunuz zaten o yüzden birşeyler öğrenin ,Boşa çene yapmayın)
Buda Sloganımız olsun;
"İnternette bayt israflığı yapma ekmeğinin peşine düş. "

Haydin görüşmek üzere.

~ Hedef 2040 Yaşlı Bir Morrruk Olana Kadar Buradayım ~